۱۶ام مهر ۱۳۹۶ سرگرمی

سیستم‌های هشدار زلزله می‌توانند برای افرادی که در نواحی زلزله‌خیز زندگی می‌کنند، مفید باشند. شاید جدیدترین مورد اســتفاده از چنین سیستمی می‌توانست جان هزاران قربانی زلزله ۷ ریشتری مکزیکوسیتی را نجات دهد.

اما سیستم شیک آلرت (ShakeAlert) سازمان زمین‌شناسی آمریکا (USGS) به دلیل اختلافات  زیاد در رابطه با بودجه‌ی آن هنوز عملی نشده اســت. دولت مکزیک پس از زلزله‌ی ۸ ریشتری ســال ۱۹۸۵در مکزیکوسیتی، اولین سیستم هشدار زلزله‌ی جهان را طراحی کرد. این سیستم هشدار زلزله به خوبی عمل می‌کرد و در حالی که دو هفته بعد، زلزله ۷.۱ ریشتری دیگری در همان محل به وقوع پیوست، توانست جان ده‌ها هزار نفر را با هشداری بیش از یک دقیقه  قبل از زلزله نجات دهد.

 به گفته‌ی سازمان مدیریت بحران فدرال، زلزله ‌هایی که در آمریکا به وقوع می‌پیوندد، ســالانه حدود ۵.۳ میلیارد دلار خسارت وارد می‌کنند. سازمان مدیریت بحران فدرال اعلام کرده اســت که بنا به پیش‌بینی‌های محققان، طی ۳۰ ســال آینده به احتمال ۹۹.۷ نسبت، زلزله‌ای قوی‌تر از ۶.۷ ریشتر کالیفرنیا و به احتمال ۱۰ نسبت، نواحی شمال غربی اقیانوس آرام را هم زلزله‌ای به قدرت ۸ تا ۹ ریشتر خواهد لرزاند.

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده در طول ده ســال گذشته مشغول توسعه و طراحی این برنامه بوده اســت. سازمان زمین‌شناسی آمریکا با همکاری سازمان‌های مختلف، دانشگاه‌ها و کمپانی‌های خصوصی، این سیستم هشداردهنده زلزله را طراحی کرده اســت. سنسورهای این سیستم اولین امواج فشار زلزله که موج اولیه یا پی نام دارند را شناسایی می‌کنند. این موج اولیه منجر به تکان‌های جزئی با خرابی‌های کمی می‌شود، هم مانند، رعد و برق که هشداری برای باران هستند، امواج اولیه هم هشداری برای موج‌های مخرب تر یا ثانویه یا اس هستند.

0a3d5eb9 dbbe 4fcd 93f3 20b09e19ddaa سیستم هشدار زلزله سازمان زمین‌شناسی آمریکا تا ســال آینده مورد اســتفاده قرار می گیرد

 طراحی نمونه‌ی اولیه شیک آلرت از ســال ۲۰۱۲ شروع شد، اما هنوز کامل نشده اســت، حدود ۷۵۰ ایستگاه از ۱۶۷۵ ایستگاه برنامه‌ریزی شده هم اکنون خالی‌اند. طراحی کامل این سیستم برای ســال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده اســت. اگرچه شیک آلرت به طور کاملا عملیاتی نشده اســت، اما اکنون هم می‌تواند برای نجات مردم از زلزله مورد اســتفاده قرار بگیرد. مجموعه کمپانی­های برق اورگان از این سیستم برای بستن دریچه‌های لوله اســتفاده کرده تا از سیستم‌های خود در حین زلزله محافظت کنند. سیستم حمل و نقل سریع منطقه خلیج کالیفرنیا (BART) هم از این سیستم برای کاهش لرزش خطوط ریلی اســتفاده می‌کند که می‌تواند قطارها را در زمان وقوع زلزله متوقف کند. ساختمان‌های بلند می‌توانند آسانسورها و بیمارستان‌ها هم می‌توانند عمل‌های جراحی خود را با اســتفاده از این سیستم متوقف کنند و از سیستم‌های ظریف و زیرساخت‌های خود محفاظت کنند. با طراحی کامل و بزرگ‌تر شدن این سیستم و اتصال به اینترنت اشیا، این سیستم می‌تواند نقش هشدار‌دهنده‌ای را برای افراد بیشتری در نواحی مختلف ایفا کند.

سیستم شیک آلرت با اتصال به اینترنت اشیا می‌تواند نقش هشدار‌دهنده‌ای را برای افراد بیشتری در نواحی مختلف ایفا کند

با این حال، سیستم شیک آلرت هنوز در معرض خطر اســت. چرا که دولت فعلی تصمیم دارد، بودجه‌ی این برنامه را کاهش دهد. پیشنهاد کاهش ۱۳۷.۸ میلیون دلاری برنامه، به رغم حمایت برخی نمایندگان کنگره، به معنای پایان این برنامه هشدار دهنده زلزله اســت. در حال حاضر بودجه سازمان زمین‌شناسی آمریکا برای این برنامه تا ســال ۲۰۱۸، ۱ میلیارد دلار تعیین شده اســت و هم اکنون تنها ۴۶ میلیون دلار از این بودجه کاهش یافته تا حداقل تا یک ســال دیگر توسعه برنامه شیک آلرت ادامه داشته باشد.

البته با آغاز به کار سیستم شیک آلرت در ســال ۲۰۱۸، هنوز نمی‌تواند در همه جای آمریکا مورد اســتفاده قرار گیرد. اما به نظر می‌رسد، قطعا ماه ژانویه در لس آنجلس آغاز به کار خواهد کرد، جایی که دارای بالاترین تراکم خطوط گسل در سواحل غربی ایالات متحده اســت. این ناحیه با دارا بودن بیش از ۲۰۰ خط گسل می‌تواند، جای خوبی برای آزمایش سیستم شیک آلرت باشد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته سیستم هشدار زلزله سازمان زمین‌شناسی آمریکا تا ســال آینده مورد اســتفاده قرار می گیرد اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.